Neztrácejte se na moři
Neztrácejte se, a když už by k tomu došlo, posilte své šance na znovunalezení

Být ztracen nebo opuštěn na moři patří asi k nejobávanější situaci, do jaké se může potápěč vůbec dostat. Nikdo nestojí o zkušenost, jaké to je ocitnout se sám na hladině někde uprostřed oceánu. Naštěstí k tomu nedochází příliš často a díky určitým znalostem a dovednostem lze snížit nebezpečí ztracení se na moři na minimum.

PROČ SE POTÁPĚČI ZTRÁCEJÍ?

Potápěči se mohou ztratit jednoduše proto, že na ně zapomene posádka lodi, která se vrátí do přístavu bez nich, nebo se potápěč ztratí, protože se vynořil příliš daleko od lodi (nebo od pobřeží).
I když by pečlivé spočítání členů týmu vedoucím potápěčského výletu mělo možnost ztráty potápěče vyloučit, vynoření se na hladinu daleko od lodi nebo od pobřeží představuje vážnější problém, který může souviset například s těmito skutečnostmi:

Nouzové situace během ponoru

Problém s materiálem nebo dokonce s nedostatkem vzduchu může ukončit ponor dříve, než se čekalo. Jestliže se potápěč v takovém okamžiku nachází daleko od lodi, může mu činit potíže dostat se zpět k lodi/pobřeží. Posádka ale neočekává jeho vynoření tak brzy, a proto hladinu (ještě) nesleduje.

Proudy pod vodou nebo na hladině (včetně drift potápění)

I když ponory v proudech (drift dives) mohou přinést krásné zážitky, je k tomu zapotřebí určité praxe nebo se potápět s někým, kdo má s tímto druhem potápění zkušenosti.

Technické problémy (např. problém s motorem)

Při potápění z lodi by vás kapitán měl dokázat během ponoru sledovat, ale jestliže se na lodi vyskytne nějaký technický problém, může se potápěč prouděním dostat od lodi příliš daleko.

Povětrnostní podmínky

Tma (při nočním potápění), déšť a vysoké vlny výrazně snižují viditelnost.

Nedostatečné potápěčské dovednosti (pro navigaci pod vodou)

Ztratit se pod vodou může vést k tomu, že se dostanete daleko od lodi nebo od pobřeží a v některých potápěčských oblastech ztratit se z dohledu netrvá dlouho.

Fyzická kondice

Zde se jedná o případy, kdy potápěč nese příliš velkou zátěž nebo má slabou fyzickou kondici, přičemž jedno nebo druhé (někdy i obojí) mu nedovoluje bezpečně doplavat k člunu, a to samozřejmě zvyšuje nebezpečí možnosti ztratit se. Uplavat 100 metrů na hladině s plnou zátěží i při malých vlnách a slabém proudění je něco docela jiného, než uplavat 100 metrů v bazénu.

Potápění z člunu bez posádky

A co když se z nějakého důvodu vynoří potápěč k hladině a nemůže se dostat ke svému člunu nebo mu člun dokonce odplul? I když je v některých oblastech zavedenou praxí nechat člun zakotven a potápět se všichni společně, měli byste se takového způsobu vyvarovat. A když už se praktikuje, měl by se poblíž ponoru vyskytovat bezpečný výstup na břeh (což však většinou nebývá).

JSEM ZTRACEN...CO TEĎ? 

Uvědomte si, že vy možná člun nebo břeh vidíte, ale vaši přátelé nebo posádka člunu nevidí vás.
Důvod je prostý: na mořské hladině jste jen tečka! Z vody vyčnívá jen hlava s rameny.

VERGROOT JE ZICHTBAARHEID

Jinými slovy: je zapotřebí zvýšit svou viditelnost a použít nějaký prostředek pro upoutání pozornosti.
Průzkumy ukázaly, že fluorescenční zelená (zelenožlutá) a fluorescenční oranžová jsou nejlépe viditelné barvy. Tyto dvě barvy ve fluorescenčním provedení, spolu s jasně žlutou, zelenou a oranžovou, způsobí, že budete viditelnější a tedy i bezpečnější.
Čím větší bude kontrast mezi vámi a hladinou moře, tím snadněji budete ke spatření. Viditelnost také zlepšuje použití reflektorů (SOLAS) a někteří výrobci již zasadili odrazné proužky do kompenzátoru vztlaku, potápěčských obleků i kukel.
Ale nosit na sobě výrazné barvy nestačí.

Šance na spatření a nalezení ztraceného jedince výrazně zvyšuje hlavně používání speciálních potápěčských bezpečnostních materiálů.